Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - České středohoří a Žatecko - Roudnice nad Labem - ROUDNICE NAD LABEM


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ROUDNICE NAD LABEM

Negarantovaná informace
Adresa:Karlovo náměstí 21, 413 01 Roudnice nad Labem
Telefon:+420 416 850 111
Email:mesto(zavináč)roudnicenl(tečka)cz
GPS:50°25'26,766"N, 14°15'34,245"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město Roudnice nad Labem leží v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Rozprostírá se na levém břehu řeky Labe v úrodné Polabské nížině. Je hospodářským a kulturním střediskem oblasti Podřipska. Město se skládá z částí Roudnice nad Labem a Podlusky.

První písemné zmínky o Roudnici pocházejí z druhé poloviny 12. století, ovšem archeologické nálezy vypovídají o tom, že území dnešní Roudnice bylo osídleno již v mladší době kamenné. V osadě, která ležela na obchodní cestě z Prahy do Žitavy, se nacházel převoz přes řeku Labe. Jméno Roudnice bylo zřejmě odvozeno od pramene železité "rudné" vody, vytékajícího u kostela. V roce 1237 byl udělen Roudnici králem Václavem I. městský statut. Město bylo odnepaměti majetkem pražských biskupů. Ti tu ve 13. století postavili románský hrad typu francouzského kastelu, který pozdější majitelé Lobkowitzové přestavěli v letech 1652 – 1684 na barokní zámek, mohutnou čtyřkřídlou dvoupatrovou budovu. Zámek, který byl vrácen v restituci Lobkowitzům, není veřejnosti přístupný. V bývalé jízdárně je však umístěna galerie českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Doba působení pražského biskupa Jana IV. z Dražic (1301-1343) znamenala pro Roudnici období značného rozmachu. Byl založen augustiniánský klášter a kamenný most přes Labe (obojí založeno 1333). Od poloviny 15. století do počátku 17. století se často měnili vlastníci roudnického panství. Nejvýznamnější z nich byli na konci 16. století Rožmberkové. Roku 1603 získali panství Lobkowiczové. V roce 1850 zaniklo roudnické zámecké panství a ve stejném roce byl vytvořen okres roudnický, který existoval až do roku 1960.

Kromě zámku zde najdeme další památky - kapucínský klášter z let 1625 – 1628, barokní špýchar se sochou sv. Jana Nepomuckého a klášter augustiniánů s chrámem Narození Panny Marie. Technickými památkami jsou zbytky pivovaru a mlýna. Na náměstí je řada domů s barokními jádry a kašna se sochou sv. Vavřince z roku 1700. K významným osobnostem Roudnice patří zejména místní rodák historik umění M. Dvořák, malíř O. Nejedlý a na sklonku života zde pobýval arcibiskup Arnošt z Pardubic. Dominantu okolní krajiny tvoří osamělá a zdaleka viditelná čedičová hora Říp (459 m. n. m.) s románskou rotundou Sv. Jiří.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,5 km KLENEČ
3,8 km KRABČICE
5,7 km VRAŽKOV
6,4 km RAČINĚVES
6,4 km CTINĚVES
6,7 km MNETĚŠ
6,7 km STRAŠKOV
6,8 km LIBKOVICE POD ŘÍPEM
[Další... (7)]
Historické zajímavosti
192 m ZÁMEK ROUDNICE NAD LABEM
4,7 km ROTUNDA SV. JIŘÍ NA ŘÍPU (NKP)
4,7 km ŘÍP – PAMÁTNÍK ČESKÉHO STÁTU
8,9 km ZÁMEK V BROZANECH NAD OHŘÍ
9,7 km KOSTEL P. MARIE SNĚŽNÉ V BUDYNI NAD OHŘÍ
9,8 km GOTICKÝ KOSTEL SV. VÁCLAVA V BUDYNI NAD OHŘÍ
9,9 km ZÁMEK BUDYNĚ NAD OHŘÍ
KOSTEL ČESKOBRATRSKÉ EVANGELICKÉ CÍRKVE V ROUDNICI N. L.
[Další... (7)]
Technické zajímavosti
TECHNICKÉ PAMÁTKY V ROUDNICI NAD LABEM
Kultura
264 m GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ - ROUDNICE NAD LABEM
8,9 km VODÁRENSKÉ MUZEUM VE VRUTICI
9,9 km JANDOVO MUZEUM V BUDYNI NAD OHŘÍ
Obchod a služby
81 m INFORMAČNÍ CENTRUM – ROUDNICE NAD LABEM
9,0 km INFORMAČNÍ CENTRUM – ŠTĚTÍ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Já jsem z Roudnice nad Labem a mám ráda toto město, momentálně je tu zvýšená hladina Labe, Markéta 17
17.1.2011 (78.156.37.105)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz