Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Plzeňsko - Hrady, zámky a zříceniny - Mirošov - ZÁMEK MIROŠOV


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK MIROŠOV

Negarantovaná informace
Adresa:Zámek Mirošov, 338 43 Mirošov
Telefon:+420 371 121 479
Mobil:+420 775 749 808
Email:matrika(zavináč)mirosov(tečka)cz
WWW:http://www.zamekmirosov.cz
GPS:49°41'19,830"N, 13°39'34,340"E
Odpovědná osoba:Green Ways s.r.o.
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Skrýt náhledy]
ZÁMEK MIROŠOV 
(klikni pro zvětšení)

Zámek v centru města Mirošov je typickým panským sídlem ve stylu pozdního baroka, určeného především k letnímu pobytu majitele a jeho rodiny.
V současnosti se zpracovává komplexní projekt rekonstrukce zámecké zahrady, interiérové vybavení a totální opravu zdevastovaného severního křídla. Zatím je opravené zámecké křídlo používáno ke svatebním a dalším slavnostním obřadům.

HISTORIE

Počátky jsou spojeny se šlechtickým rodem Gryspeků z Gryspachu. V letech 1550 - 1555 získal postupně celé rožmitálské panství, ke kterému náležel i Mirošov, Florián Gryspek. Tento významný politik a rádce Ferdinanda I. nashromáždil během svého života značný majetek, o který se po jeho smrti v roce 1588 rozdělilo 7 synů. Statky Strýčkov a Mirošov připadly synu Ferdinandovi. Ten si za své sídlo vybral právě Mirošov a dal si zde postavit renesanční tvrz s dvorem a pivovarem. Zámeček byl patrová obdélná zčásti podsklepená budova, zdobená sgrafity a renesančními štíty sedlové střechy. Objekt byl chráněn jen zdí se střílnami. Stavba byla dokončena někdy před rokem 1594. Dodnes jí můžeme vidět, i když upravenou, neboť tvoří severní křídlo zámku.

V lednu 1616 prodal Blažej Gryspek Mirošov i s tvrzí a okolními vesnicemi Vratislavům z Mitrovic. Pak se Mirošov nakonec dostal do majetku Boryňů ze Lhoty. A sňatkem Marie Magdalény Boryňové ze Lhoty za Diviše Františka Vratislava z Mitrovic zpět do držení rodu Vratislavů. František Diviš se zasadil zejména o hospodářský rozvoj panství.

Jeho vnuk Jan Antonín se stal v roce 1701 hrabětem, jeho nárokům již stará tvrz nevyhovovala a vybral si proto plzeňského architekta Jakuba Augustona mladšího, aby mu vystavěl reprezentativní sídlo. V Mirošově se architekt rozhodl včlenit do nového zámku původní renesanční zámeček a celý objekt získal půdorys ve tvaru písmena L. V letech 1719 - 1723 tak vznikl barokní zámek s ústředním oválným sálem a mansardovou střechou. Hlavní vchod zámku byl ozdoben kamenným plastickým aliančním erbem, který představuje znaky Jana Antonína Vratislava z Mitrovic a jeho manželky Marie Zuzany Talackové z Ještětic.

Jan Antonín se stavbou zadlužil a musel panství v dražbě prodat. Zadlužené panství koupila v dražbě císařská dvorská komora. V inventáři zámku z roku 1777 je zaznamenáno, že v pokojích stála zelená, hnědá či žlutá kachlová nebo litinová kamna. Krby se nacházely pouze v jídelně v prvním patře a v místnosti, kde se hrál kulečník. Od roku 1758 ukazují čas hodiny v průčelí zámku. Přízemí sloužilo především pro kanceláře (ústřední, hospodářskou, hutní) a ubytování nižších úředníků a čeledě, dále zde byla kuchyně a spíže. V prvním patře bychom nalezli pokoje hejtmana, kapli, jídelnu, kulečníkový pokoj, ale i skladovací prostory. Na půdu vedly padací dveře. Využíván byl i sklep, zejména pro sklady. Nacházela se zde i šatlava.

Po roce 1868 přechází panství do soukromých rukou a majitelé se zde rychle střídají. V letech 1893 - 1897 zde byly provedeny rozsáhlé opravy, zámek dostal novou fasádu, na věži se instalovala korouhev s letopočtem 1895. Dále došlo k úpravám interiérů, mj. byly některé místnosti opatřeny kazetovými stropy a zabudován byl mobiliář. Ve stejném roce se společnost rozhodla zámek prodat, koupil ho dlouholetý ředitel této společnosti Jan Fitz, který však v roce 1900 zemřel. O čtyři roky později zámek a panství prodává vdova, již provdaná Van Dyková, hraběti Bedřichu ze Schönbornu za 610 000 K.

V roce 1910 za Maendlů byly vysázeny lípy podél pivovaru. Provoz v něm, který byl již dlouho předtím pronajímán, byl definitivně zastaven v roce 1928. Josef Maendl v roce 1939 emigroval z rasových důvodů a velkostatek byl dán rozhodnutím ministerstva zemědělství z 16. 8. 1939 pod vnucenou správu. O tři dny později ho koupil šéf tohoto rezortu JUDr. Ladislav Karel Feierabend po dohodě s J.Maendlem, kterému byla poslána kupní cena do zahraničí.

Od začátku války žila na zámku Feierabendova manželka s dětmi, on sám sem zajížděl spíše na víkendy. Naposledy zde byl 22. ledna 1940. Po návratu do Prahy musel utéct do Francie, poté co byla nacisty odhalena jeho činnost v odbojovém hnutí. Později se přesunuje do Velké Británie, kde se stal ministrem financí v Benešové exilové vládě. Zámek spolu s velkostatkem byl jeho rodině zabaven Němci v roce 1940. Při rychlém odchodu Němců v roce 1945 se ztratila část inventáře, části se stačili zmocnit obyvatelé Mirošova. Zkáza byla dokonána pobytem Rudé armády v květnu až v listopadu 1945. Po návratu z exilu L. Feierabend na zámku pobýval teprve po odchodu Rudé armády.

Na jaře 1946 se za manželem přistěhovala Hana Feierabendová. Po únoru 1948 byl Dr. Feierabend pronásledován komunistiským režímem a byl nucen znovou utéct, tentokrát se svou rodinou na západ. Zámek spolu s velkostatkem byl převeden do vlastnictví státu. Podle rozhodnutí ministerstva z 1. 10. 1954 zanikl samostatný Státní statek Mirošov a byl připojen ke Státnímu statku v Čemínech.

Od roku 1964 je zámek památkově chráněn, ani to však nezabránilo jeho chátrání. Již v roce 1960 bylo zjištěno, že objekt potřebuje rozsáhlejší opravy, plot u zahrady byl již napolo zbourán. V červenci 1971 byl zjišťován stav zámku a bylo konstatováno, že je nutná výměna oken, nová fasáda i oprava plastik. Státní statky však na tyto opravy neměly dostatek prostředků. Byly ale ochotny vyklidit dosud užívané místnosti a provést oddělení zámku od hospodářských budov. Samotná budova zámku byla nabídnuta státním orgánům a institucím, které by byly schopné provést opravy. O zámek projevila zájem Ústřední celní správa, která nechala udělat několik zásahů.

V rámci restitucí po roce 1990 získala zámek dědička bývalého majitele, dcera JUDr. L.Feierabenda, paní Hana Ludikarová. Od té doby probíhaly na zámku rozsáhlé opravy a došlo k zpřístupnění hlavního křídla. V roce 2015 zámek odkoupila soukromá firma.

STÁLÁ EXPOZICE

  • přízemí zámku - o historii zámku a jeho nedávné rekonstrukci
  • o L. K. Feierabendovi, ministru financí Benešovy exilové vlády. Naleznete zde také poválečné bankovky s podpisem L. K. Feierabenda, korespondence s presidentem Benešem a vyznamenání L. K. Feierabenda prezidentem Havlem.

OTEVÍRACÍ DOBA

V současnosti je pro veřejnost zpřístupněno hlavní křídlo.
Duben - říjen každou první sobotu a neděli v měsíci od 10.00 do 16.00 hodin.
Hromadné výpravy a zájezdy po tel. dohodě.

SLUŽBY

  • Prodej "Politické vzpomínky" L.K.Feierabenda (3 díly) a pohlednice s orazítkováním. Turistické známky "Zámek Mirošov" s číslem 1142.
  • Svatební obřady celoročně v denních i nočních hodinách (tel. 371 121 479)

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamekmirosov.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
113 m MIROŠOV
3,6 km DOBŘÍV
7,7 km ROKYCANY
Historické zajímavosti
9,1 km ZÁMEK A MUZEUM - SPÁLENÉ POŘÍČÍ
9,5 km ZÁMEK KOZEL (NKP)
Technické zajímavosti
3,7 km KAMENNÝ MOST - DOBŘÍV
4,1 km VODNÍ HAMR DOBŘÍV (NKP)
5,2 km ROZHLEDNA NA KOTLOVÉ U ROKYCAN
Kultura
3,7 km PAMĚTNÍ SÍŇ JINDŘICHA MOŠNY - DOBŘÍV
6,8 km MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII V ROKYCANECH
7,3 km VÝSTAVNÍ SÍŇ KNIHOVNÍ ULICE ROKYCANY
7,5 km MUZEUM DR. BOHUSLAVA HORÁKA ROKYCANY
8,1 km HVĚZDÁRNA ROKYCANY
Turistika
9,1 km NAUČNÁ STEZKA HVÍŽĎALKA
Sport
7,8 km PLAVECKÝ AREÁL ROKYCANY
7,8 km MĚSTSKÉ KOUPALIŠTĚ ROKYCANY
8,6 km GOLF CLUB HOŘEHLEDY
Obchod a služby
7,6 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ROKYCANY
9,1 km INFORMAČNÍ CENTRUM - SPÁLENÉ POŘÍČÍ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.



Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz