Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Redakce - Zajímavosti - Stoletá trať Tišnovka je ideální k rodinným výletům


Tisknout

Stoletá trať Tišnovka je ideální k rodinným výletům

1.6.2005 Vysočina, Žďár nad Sázavou
Jaká je vlastně stoletá Tišnovka? Sedíte sice trochu nepohodlně, ale na druhou stranu brázdíte krásnou krajinu. Výlet vlakem z Brna na Vysočinu i cestu z opačného směru do škol a za prací si rozhodně užijete na každém pražci staré trati.
„Je to poměrně vytížený spoj a také romantická trať. Jede se lesy, krásné je to hlavně u Pernštejna, když se člověk blíží k Nedvědici a jede kolem Doubravníku a Prudké. Vždycky se mi ta trať strašně líbila,“ svěřil se Pavel Kaláb, zaměstnanec Českých drah ze Žďáru nad Sázavou, jenž po staré Tišnovce jezdíval jako průvodčí i vlakvedoucí.
„Co do využití, mezi regionálními tratěmi patří k těm lepším. Obsazenost je tak padesátiprocentní, ani hodně, ani málo. Lidé ji využívají k cestám do zaměstnání a do škol a pak hodně k rekreační dopravě, hlavně o víkendu. To z Brna jedou dva páry přímých vlaků. V zimě do Nového Města takto přijelo jedním vlakem i kolem dvou set lyžařů,“ vysvětlil přednosta žďárské stanice Jiří Vítek.
Tišnovku využívá i nákladní přeprava, po železnici putuje hlavně dříví, které se nakládá především v Novém Městě. Frekventovaná je pak vlečka pro chemickou úpravnu podniku Diamo v Dolní Rožínce.
Podle Vítka je stávající počet spojů pro přepravu dostačující, ovšem více cestujících by dráhy určitě uvítaly. „Před deseti lety jezdily vlaky nejméně o třetinu plnější. Někteří lidé nevědí, že existují různé slevy a nabídky. Možná je to špatná propagace z naší strany. Právě stará Tišnovka je třeba k rodinnému výletu jak stvořená. Atraktivní Vysočina, po cestě Pernštejn, památka UNESCO ve Žďáru,“ podotýká Vítek.
I chystané oslavy, které České dráhy plánují na 1. až 3. července, by historickou trať měly veřejnosti více připomenout. Cestující z Brna do Žďáru potěší jízda historickým parním vlakem v čele s parní lokomotivou 475.101 Šlechtična. „Poveze sedm starých vagonů s dřevěnými sedadly, takzvané calmáčky podle označení C jako třetí třídy,“ dodal Vítek. Po trati budou i výstavy.

Oslavy 1. až 3. července:
Jízda z Brna do Žďáru historickým parním vlakem v čele s parní lokomotivou 475.101 Šlechtična

Autor: (pm)
Zdroj iDnes.cz





Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:




TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz