HŘBITOVNÍ KOSTEL NALEZENÍ SV. KŘÍŽE

Negarantovaná informace
Adresa:Kalvárie, 571 01 Moravská Třebová
GPS:49°45'31,230"N, 16°40'23,460"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Kostel na Křížovém vrchu sloužil od svého vzniku někdy na počátku 16. století jako kostel hřbitovní, kde měšťané pohřbívali své mrtvé. Na zdi a do podlahy budovy umísťovaly bohaté rodiny své náhrobní kameny a epitafy, upozorňující na význam zemřelých. Dnešní podoba kostela je výsledkem radikální přestavby, kterou v roce 1603 uskutečnil stavitel Ondřej Balzer ze slezského města Nisy. Nad vchod umístil znak Moravské Třebové a erby pána města Ladislava Velena ze Žerotína a jeho první ženy Bohunky z Kunovic. Uvnitř kostela můžete usednout do původních renesančních lavic a prohlédnout si barokní sochy a obrazy, či fresky od J.T.Suppera.

ZAJÍMAVOSTI

Z města směrem ke hřbitovu vedou symbolické Schody mrtvých s renesančním portálem z roku 1575, nesoucím nápis „Blažení jsou mrtví, kteří umírají v Pánu“. Na jaře roku 1999 je zachvátil červený kohout a plameny spolkly také původní šindelovou střechu. V roce 2001 prošly Schody mrtvých kompletní rekonstrukcí.

DOSTUPNOST

Moravská Třebová leží v severozápadním cípu Moravy poblíž českých hranic, 15 km východně od Svitav.
Kostel stojí na křížovém vrchu, na který vás dovede červená turistická stezka začínající na vlakovém nádraží, dále pokračuje kolem autobusového stanoviště. Stezka vás provede centrem Moravské Třebové přes náměstí a kolem zámku. Poté kopíruje křížovou cestu, která sousedí s hřbitovem a jeho kostelem.
Cesta z vlakového nádraží je dlouhá 2 km, z autobusového stanoviště (sousedí s parkovištěm) 1 300 m.

ZDROJ INFORMACÍ: Turistické informační centrum Moravská Třebová