NPP CHROPYŇSKÝ RYBNÍK

Místo:Zámecký rybník
Adresa:768 11 Chropyně
WWW:http://www.ochranaprirody.cz/lokality/?idm...
GPS:49°21'20,960"N, 17°22'14,250"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Biocenosa chropyňského rybníka byla velmi významná a zajímavá a její vznik spadá značně daleko do minulosti. Mapa chropyňského panství z r. 1773 zachycuje rozsáhlost lesů s široce meandrujícími vodními toky, hojnými lukami, pastvisky a několika rybníky. Největším byl rybník Hejtman, dále rybník Plešovský, konečně pak rybník pod dnešním zámkem (nyní rezervace), zvaný tehdy Starý, po výstavbě zámku přejmenovaný na Zámecký. V širším okolí bylo ještě několik dalších rybníků.

Dá se předpokládat, že tzv. Starý rybník pod Ludanickou tvrzí je svým původem nejstarší,
neboť staré údaje o obyvatelích Plešovce hovoří jako o rybářích, majících tuto povinnost vůči panství. Za třicetileté války rybníky zpustly a postupně na jejich místě vznikaly louky nebo pole. V 19.století zůstal již jen rybník Zámecký, vcelku ve své původní podobě, přimknutý jedním břehem k městečku, na ostatních stranách sousedící s lesem a polem. Dnes je výstavbou domů obklíčen již ze tří stran.

Středem pozornosti u Zámeckého rybníka byl vždy výskyt kotvice vzplývavé a hnízdění racka chechtavého. Proto rozhodnutím státního pozemkového úřadu v Brně ze dne 17. listopadu 1925 začal být chropyňský rybník o výměře 22 ha chráněn podmínkami podle § 20 přídělového zákona jako zbytek původního vodního opevnění, dále lokalita kotvice a hnízdiště racků. Tak se stala tato lokalita jednou prvních státem uznaných přírodních památek na Moravě a veškeré další zásahy na ní podléhaly rozhodnutím orgánů ochrany přírody. Za státní přírodní rezervaci byl rybník v Chropyni vyhlášen ministerstvem kultury 14. května 1954 výnosem č.j. 35431/54-IX.

Ještě v první polovině 20.století zde rostl leknín bílý, stulík žlutý a je uváděn i výsky bublinatky obecné. Koncem 50. let provedl Hynek Zavřel úplný soupis rostlin, které se u rybníka vyskytovaly. Díky soupisu dnes můžeme konstatovat, že mnohé rostliny, které zde byly dříve hojně rozšířené, se zde již buď nevyskytují, nebo se vyskytují jen sporadicky (kapraď bahenní, leknín, stulík, rdesky, skřípince, ostřice, závary, pryskyřník velký, šťovík koňský, rozpuk jízlivý, puškvorec apod.).

Důvod ochrany: výskyt kotvice splývavné, bohata avifauna.
Katastrální území: Chropyně
Vyhlášeno: 14.5.1954
Celková výměra: 24,09 ha
Střední nadmořská výška: 193 m n. m.

Zdroj informací: www.nature.cz